Çıkma Raf Sistemleri

2. El çıkma Raf

Günlük hayatımızda akıllı telefonlar kadar sık kullandığımız bir diğer elektronik aletler bilgisayarlarımızdır. Sık sık kullandığımız ve genellikle elimizden düşürmediğimizden dolayı artık elektronik aletlerde bozulmalar sıklaşmış ve artmış durumda. Çoğu bozulmalar çoğaldıkça artık bilgisayarı yaptırmaktan çok elden çıkartmak ve yenisi almak istiyor. Bazı bilgisayarda tamir görmekten artık hurda olmuş zarar görmüş hale gelmektedir. Peki günümüzde hurda olmuş bilgisayarları değerlendirmek nasıl sağlanır? Bilgisayarların içerinsinde onlarca parça bulunur ve bozulan bir parça yüzünden tamir görür. Hurdaya çıkan çoğu bir yada birkaç parçanın bozulduğundan dolayı hurda olduğu düşünülüyor ancak , içerisindeki sağlam parçalarda bozuk parçalar ile birlikte çöpe atılıyor peki bunun önüne nasıl geçebiliriz hurdaya çıkan bilgisayarı nasıl değerlendirebiliriz.

hurdaya çıkan bilgisayar, hurda bilgisayarBunun artık günümüzde çok seçenekleri vardır ama en yararlısı ve iş faydalısı hurdaya satarak , Çünkü günümüzde hurdacılar sitesi olarak bilinen ve ikinci el parça satımında üst sıralarda bulunan bu yerlerde hurda bilgisayar olarak elden çıkardığımız ürünler rahatlıkla alıcı bulabiliyor. Alıcının çok olduğu bir yerde elden çıkarmanın değerlendirmenin daha kolay olduğu aşikardır. Değerlendirmek istemiğimiz bilgisayarları hurdaya satarak daha kolay elden çıkarır ve zorluk çekmeyiz.
Hurdaya çıkan bilgisayarda bozuk olan parça sayısı bozuk olmayan parçadan daha azdır yani bilgisayar içerisinde kullanılabilecek parça sayısı o kadar fazla ki biz onları görmeden bilgisayarlarımızı çöpe bırakıyoruz. Fakat hurda bilgisayarları değerlendirmek günümüzde çok daha yaygın bir hale geldi hurdaya satarak. Hurdaya satarak içerisindeki kullanılabilir parçaların ikinci el olarak piyasaya tekrar dönmesini sağlamakla birlikte bütçemizede katkı sağlamış oluyoruz. Pire için yorgan yakmak tabiri eskiden geçerli idi bu durumlarda şuan yaşadığımız toplumda insanlar hurdaya çıkan bilgisayarları degerlendirerek geri dönüşüm , bütçe ve ikinci el esnafına da yararı dokunmaktadır. Aksi halde çöpe atılan bir bilgisayar elektronik atıktan başka birşeyden ibaret değildir. Çöpe atıp yenisi alındığında kendi adınıza zarara uğramış oluyorsunuz ve sadece tekrar bir bilgisayar aldığımızda satıcı firmaya kazanç sağlıyor. Bilgisayarımızı hurdaya satarak değerlendirdiğimizde ise kendimiz kazanıyoruz , geri dönüşüme kazanç sağlıyoruz , ve ikinci el piyasasındaki esnaflara kazanç sağlıyoruz yani hem kendimizi hem de çevremizdeki insanları düşündüğümüzde en karlı yol hurdaya satarak değerlendirmektir.

Bir önceki yazımız olan ARADIĞINIZ HER SEMTTE BULABİLECEĞİNİZ HURDACILAR başlıklı makalemizde hurdacılar, Hurdacılar sitesi ve Hurdacılar sitesi İstanbul hakkında bilgiler verilmektedir.

Categories: Hurdacılık-Hurda

Comments are closed.