Çıkma Raf Sistemleri

2. El çıkma Raf

Klima hurdaları kısaca artık kullanılmaz duruma gelmiş olan klimalar bütünüdür, klimalar iklimlendirme cihazlarıdır, kapalı alanların ısıtma soğutma işlevleri için tercih edilmektedirler. Belirli bir kullanım ömrü olan klimaların kullanım ömürleri bittikten sonra kullanılmaz hale gelmekteler. Genel olarak düşük ısıtma soğutma performansı, motor arızaları ve gürültü en fazla rastlanan sorunlardandır. Klima hurdası alan hurdacılar cihazın bazı parçalarını dikkatli bir şekilde kontrol etmektedirler.

Klima hurdası alan hurdacılar, Klima hurdası satışı, Klima alım satımı

Klimalarda yaşanan bazı sorunlar servis müdahalesi ile giderilebilirken uzun yıllar kullanılan klimalar verimsizleşmeler olur ve kullanım dışı kalmaktadırlar. Kullanım dışı kalan klimalar ise hurda klima haline gelmektedirler. Elektrik enerjisi kullanarak ısıtma veya soğutma yapan cihazlar olan klimalar elektronik atık olarak kabul ediliyor ancak iklim kontrol sistemleri dışında herhangi bir elektronik kısımları bulunmamaktadır. Klima hurdası satışında etkin rol oynayan parçalar bulunmaktadır. Bunlar; pompa motoru, boru sistemi, radyatör, dış ünite ekipmanları, ve iç üniteden oluşan klimalar yüksek verimli metal hurdaları olarak değerlendiriliyorlar. Klima alım satımında tek elektronik olarak kabul edilebilecek kısmı ise iklim kontrolünü yapan devre kartı olan klima kartı hurdasıdır. Burada iç ünite işlevleri, devre hava akımı, motor çalışması ile cihaz yönetimini gerçekleştirmekte ve 4. Ya da 5. sınıf elektronik kart hurdası sınıflandırmasında çok düşük değerli bir kart, yaklaşık 200 gram veya daha hafif olan bu elektronik kart hurdası dışında kalan kısımlar ise metal hurdadırlar.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Avrupa Yakası Hurdacıları başlıklı makalemizde Avrupa Yakası hurdacılar, İstanbul Hurdacılar Sitesi ve İstanbul'da hurda alan yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Categories: Hurdacılık-Hurda

Comments are closed.